طراحی آشپزخانه – طراحی آشپزخانه مدرن

blog0 طراحی ,

طراحی آشپزخانه چیست؟

کارشناسان طراحی آشپزخانه می دانند که چگونه اشیا را جذاب جلوه دهند ، اما آشپزخانه ها علاوه بر جذابیت باید کارایی خوبی نیز داشته باشند تا مورد توجه مشتریان قرار گیرند.

آشپزخانه ، امروزه به راستی کانون توجه اهل خانه است و محلی است که کارهای روزمره دیگری نیز به جز پخت و پز در آن رخ می دهد ؛ جایی که کودکان بازی می کنند یا تکالیف خود را انجام می دهند و والدین زمان زیادی را در آن سپری می کنند. آشپز خانه هم چنین فضایی است که بیش ترین هزینه برای آن صرف می شود ؛ بنابراین شایسته توجه ویژه ای است. بنابراین طراحی آشپزخانه از اهمین ویژه ای برخوردار است.

بهتر است آشپزخانه در ارتباط با یک تراس و یا حیاط خلوت کوچکی باشد و همچنین ایده آل است که آشپز ­خانه از در خروجی بیش از حد دور نباشد تا فاصله مورد نیاز برای حمل خریدها تا آشپزخانه کاهش یابد. دکوراسیون آشپزخانه باید به گونه ای باشد که فضای غذاخوری  در ابتدا در دسترس باشد تا از این که مهمانان فضای غیر ضروری بخش آشپزی را طی کنند ، اجتناب شود.

در طراحی آشپزخانه باید به چهار کاربرد اساسی توجه کرد:

١. انبار: یا همان محل نگهداری مواد ، لوازم و ظروف

 ۲. آماده سازی غذا: محل و سطحی که مواد برای طبخ آماده می شوند و کارهایی همچون شستشو ، خرد و مخلوط کردن مواد در آنجا صورت می گیرد.

٣. پخت و پز: لوازمی که طبخ غذا را انجام می دهند ماننده محل اجاق گاز ، فر ، ماکرویوو

۴. صرف غذا: محل مصرف غذا که می تواند بر روی کانتر آشپزخانه باشد.

در واقع در طراحی آشپزخانه صرف نظر از کوچک و بزرگ بودن وسعت و یا باز و بسته بودن سیستم آن ؛ باید تمام این فاکتورها و یا حداقل ۳ فاکتور اول در نظر گرفته شوند . علی رغم توجه به مسایل استاندارد، هنوز هم طرز ساخت و ابعاد آشپزخانه و لوازم آن بصورت قابل ملاحظه ای در حال تغییر و تحول است.

ویژگی های اصولی در طراحی آشپزخانه

در طراحی مهندسی شده طراحی آشپزخانه ، تمام وسایل طوری چیده می شوند که غیر قابل تغییر بوده و دارای سطوح کاری و ذخیره مواد باشند. در این نوع طراحی آشپزخانه مواد مورد استفاده در آشپزخانه، معمولا از جنس چوب ، تخته چندلایه ، نئوپان و پلاستیک هستند.  روی سطوح چوبی رو باز را می توان با پوششی از لاک چوب یا روکشی از پلاستیک پوشاند. قفسه های آشپزخانه بصورت چوبی یا تخته ای با روکش پلاستیکی هستند، استفاده از قفسه های فلزی برای قرار دادن قابلمه و ماهی تابه بهتر است. در صورت کوچک بودن فضای آشپزخانه نصب درهای کشویی یا تاشو توصیه می شود. زیرا این درها در هنگام باز شدن فضای چندانی را اشغال نمی کنند. از کابینت های طبقه دار برای نگهداری ظروف بزرگ سنگین یا وسایلی که از آن ها به ندرت استفاده می شود، می توان بهره گرفت. کابینت های دیواری عمق کمی دارند ( عمق بخش زمینی کابینت ها بین ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر و دیواری ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر است بنابراین از سطوح کاری زیر آنها می توان بدون هیچ مشکلی استفاده کرد. با گذاشتن ظروف داخل این کابینت ها فرد می تواند بدون خم شدن، آنها را بر دارد و به آنها دسترسی داشته باشد. کمدهای یکسره بلند برای نگهداری مواد پاک کننده و جارو و … مناسب هستند. سینک های ظرفشویی و تخته های آبگیری ظروف باید متناسب با داخل کابینت های طبقه دار باشند چون در داخل این کابینت ها می توان یک سطل زباله ماشین ظرفشویی و چیزهای مصرفی دیگر را ( در صورت لزوم یک آبگرمکن و پکیج و… ) جای دارد.

 

ویژگی های اصولی در طراحی آشپزخانه
ویژگی های اصولی در طراحی آشپزخانه

ویژگی های فضای پخت و پز در طراحی آشپزخانه

وجود دستگاه مکش هوا در بالای اجاق الزامی است هودهای مکنده برای این کار بسیار مناسب هستند. در سیستمهای مکنده، باید حفره ای رو به بیرون تعبیه شود در هنگام طراحی آشپزخانه و نقشه کشی به منظور ایجاد فضای کافی برای نگهداری و ذخیره مواد و وسایل در آشپزخانه، باید به ابعاد کابینت و لوازم داخل آنها توجه کرد.

در طراحی آشپزخانه اجاق های گازی و برقی مدرن باید طوری طراحی شوند که متناسب با لوازم دیگر بوده و در مجموع باعث سهولت روند کار در آشپزخانه گردند. بنابراین در طراحی آشپزخانه باید از پریز به حد کافی استفاده کرد برای هر منطقه کاری و آماده سازی مواد غذایی یک جفت پریز کافی است.

 در طراحی آشپزخانه توجه کنید که استفاده از سینکهای ظرفشویی دو لنگه مناسب تر است زیرا از یک طرف آبگیری ظروف و از طرف دیگر برای قرار دادن ظروف کثیف استفاده می توان استفاده کرد. ماشین ظرفشویی باید در طرف راست یا چپ سینک قرار گیرد. آشپزخانه ها باید طوری ساخته شوند که در جهت شمال به شرق یا شمال به غرب بوده و مجاور باغهای گل و گیاه — / سبزیجات و به پارکینگ راه داشته باشد. معمولا آشپزخانه باید به درب – خانه، محل بازی بچه ها وحیاط دید داشته باشند و } از لحاظ داخلی در ارتباط با پذیرایی، ناهار خوری، نشیمن و ورودی باشد هر چند آشپزخانه یک محل کار در داخل خانه است ، ولی اتاقی است که کدبانوی خانه بیشتر اوقات خود را در آن سپری می کند بنابراین طراحی آشپزخانه باید در نهایت دقت انجام شود. همچنین اگر در داخل آشپزخانه میز ناهار خوری وجود داشته باشد، محلی مناسب برای جمع شدن افراد خانواده در کنار یکدیگر است. همچنین بهتر است در آشپزخانه یک تلویزیون قرار دهیم و یا حدالمقدور چیدمان محیط را طوری طراحی کنیم که از درون آشپزخانه به تلویزیون دید وجود داشته باشد در طراحی آشپزخانه، نحوه استقرار کابینت ها و لوازم باید بر حسب استاندارد بوده که ضمن اینکه مقدار فضای چرخش و تردد را کاهش می دهد، فضای کافی برای حرکت آزادانه را فراهم می سازد. در صورت امکان، کار به حالت ایستاده باید به حداقل رسیده و وضعیت نامناسب بدن بر حسب کار، ارتفاع وسایل و اندازه بدن فرد کاهش یابد، تامین روشنایی مناسب سطوح کاری امر مهمی محسوب می شود.

در طراحی آشپزخانه  نحوه چیدن وسایل باید طوری باشد که فرد در هنگام کار از راست به چپ حرکت کند:

این کارها عبارتند از: استفاده از سطوح نگهدای وسایل، آشپزی، تدارک مواد غذایی، شستشوی ظروف در سینک و آبگیری ظروف

 

ویژگی های فضای پخت و پز در طراخی آشپزخانه
ویژگی های فضای پخت و پز در طراخی آشپزخانه

میزان تفکیک دیوارها برای تقسیم فضا در طراحی آشپزخانه

تقسیم بندی فضاها چندان پسندیده نیست ولی در محیط های بازهم لازم است، فضا های گوناگونی ایجاد شود. |یکسان بودن محل پخت و پز و غذا خوری به نظر خوب می آید ولی کسی تمایل ندارد که در محیطی کثیف و نامرتب غذا را صرف کند.

در طراحی آشپزخانه های بزرگ و وسیع نیاز به جداسازی  الزامی است اما نباید در این امر زیاده روی کرد میتوان برای اینکار از دیوارهای تیغه ای کوتاه استفاده نمود تا هم بهم ریختگی را بپوشاند و هم فضا را محدود نکند برای تقسیم بند بصری سطح روی کابینت ها را امتداد دهید و برای منعطف کردن بیشتر فضا از دیوارها و درب های کشویی و تا شو استفاده کنید یا به عنوان مثال از شیشه های مات استفاده کرده که اجازه ورود نور با و یا با ایجاد خطوی منحنی و استفاده از ر وی ها و همچنین استفاده از آجرهای شیشه ای روی آن دیوار را متفاوت کنیم.

یک ابزار مناسب برای بخش غذاخوری در طراحی آشپزخانه ، که نباید زیاد بزرگ باشد، داشتن یک جداسازی میان فضای آشپزی و فضای غذاخوری است که حداقل ارتفاع آن ۱ / ۲ متر است. این جداساز می تواند به شکل پشت به پیشخوان کنار خوراک پز و رو به فضای غذاخوری قرار گیرد و دارای قفسه هایی در قسمت بالا یا گنجه هایی برای نگهداری فنجان ها با ارتفاع ۱ / ۲ متر باشد ماننده عکس بالا). وجود این جداساز باعث می شود که زمانی که پشت میز غذاخوری نشسته ایم منظره پیشخوان های آشپزخانه را ببینیم و در هم ریختگی غیر قابل اجتناب را که از آماده سازی غذا ناشی می شود ، از چشم پنهان می کند

استفاده از کفپوش در طراحی آشپزخانه به منظور وسیع نشان دادن فضا

در همه آشپز خانه ها کف بیشترین فضا را در بر میگیرد و انتخاب کف پوش تاثیر بصری فوق العاده ای براندازه فضا دارد استفاده کردن از کف پوش های مات و تیره فضا را کوچک و دلگیر میکند و همچنین استفاده از کف پوش های روشن فضا را | بزرگتر نشان می دهد .

بافت نیز در طراحی آشپزخانه تاثیر مهمی دارد. استفاده از کاشی های کوچک باعث کوچکتر شدن آشپزخانه و  استفاده از کاشی های بزرگ باعث بزرگ تر شدن آن می شود. کاشی های بزرگ را به صورت مورب بچسبانید تا چشم انداز بزرگتری ایجاد کند و فضا بزرگتر به نظر آید. استفاده از کابینت های پایه دار هم به بزرگتر نشان دادن آشپزخانه کمک می کند زیرا در این روش کف زیر کابینت ها میز دیده می شود. در آشپزخانه های بزرگ بهتر است که ارتفاع را در قسمتهایی از آن بالا و پایین برده تا تفکیک فضای ایجاد شود (برای غذا خوری) در این صورت با قدم گذاشتن در قسمتهای مختلف آن از نظر روانشناختی فضا جدا می شود.

جایگاه وسایل در طراحی آشپزخانه

یخچال ها

و در آشپزخانه ، یخچال و فریزر یا یخجال فریزر دوقلو وجود دارند که نوع اخیر به برق و شبکه خانه وصل است. در زمان تهیه و خرید به این نکته که بازشوی درها ، به کدام قسمت است توجه داشته باشید بازشوی درها اصولا باید به سمت دیوار باشد.

خوراک پزها

اجاق خوراک پزی به دو صورت رومیزی و کابینتی عرضه می شود. باید در نظر داشت که ابعاد روی اجاق خوراک پزی بین ۶۰ تا ۱۰۰ سانتی متر است و در طراحی کابینت ها باید فضایی معادل حداقل ۴۰ سانتیمتر در هر دو طرف خوراک پز برای کابینت و جای آرنج موجود باشد. هرگز خوراک پز را در زیر پنجره ، جایی که جریان هوا می تواند شعله های گاز را خاموش کند یا نزدی، پرده های آویخته و بی روزنه که ممکن است آتش بگیرد ، قرار ندهید. ایده آل است که خوراک پز را در روی دیوار خارجی قرار دهیم تا هواکش یا هود خوراک پز بتواند به مرویی مستقیم منفذی به هوای بیرون داشته باشد. | باید به جای علی به ماکروفر و … نیز در آشپزخانه ها توجه داشت

ظرف شویی

ظرف شویی به دو شکل رو کار و توکار در بازار موجود است . و دارای ابعاد و مدلهای گوناگونی است.

ماشین لباسشویی

باید توجه داشت این دستگاه نیاز به آب سرد و گرم و فاضلاب دارد و به دو صورت می باشد یکی از آنها در آن از جلو می باشد و در نوع دیگر آن در در بالای آن قرار دارد. ماشین لباسشویی را معمولا در آشپزخانه قرار می دهند البته بعضی از خانواده ها ترجیح می دهند فضایی جدا برای آن تعبیه کنند و یا آن را در حمام بگذارند.

جایگاه وسایل در طراحی آشپزخانه
جایگاه وسایل در طراحی آشپزخانه

جایگاه وسایل نسبت به یکدیگر در طراحی آشپزخانه

مثلث کار یا همان مثلث آشپزخانه شامل فضایی است که بین سینگ و یخچال و گاز ارتباط برقرار می کند. به طوری که این وسایل سه راس مثلث را تشکیل می دهند. دیار مطلوب طول میان ۶/۳ تا ۶/۶ متر است اگر فاصله کمتر از ۶/۳ باشد ارتفاع کامنت بیش از حد کم است. و اگر بیش از ۶ / ۶ متر باشد زمان بر بوده و برای پا سخت است. اندازه نهایی سه ضلع این مثلث از مرکز در جلوی هریک از این وسایل نباید کمتر از ۵/۳  متر و بیش از ۵/۶ متر طول داشته باشد. اگر فاصله از این مقدار کوتاه تر باشد سطح کار نامناسب خواهد بود و اگر بیش تر باشد نیاز به راه رفتن بیشتری دارد و کل فرآیند را کند و خسته کننده خواهد کرد. از چرخش در درون مثلث ، به ویژه میان سینک و خوراک پز ، اجتناب کنید. این ها بهتر است با یک کابینت ممتد که طول آن بیش تر از ۸/۱ متر نباشد به هم متصل شوند. این کار باعث می شود که فاصله حمل دیگ های سنگین پر از مایعات میان این دو کاهش یابد کار کردن در آشپزخانه کوچک و نسبتا فشرده آسان تر از کار در آشپزخانه های سنتی بزرگ در خانه های روستایی است. هم چنین آشکارا می شود که طرح U شکل ( مراجعه شود به صفحه ۱۰۸ ) این نیازها را به بهترین شکل برآورده می سازد. البته در صورتی که آشپزخانه در مرکز قرار گیرد (ماننده شکل زیر ) و بتواند با حرکتی بسیار کم در اطراف ، میان سه وسیله به طور بی وقفه و بدون مزاحمت بچرخد و این چرخش با کابینت های ممتد با خط سیر دایره ای با گنجه های بلند قطع نشود.

طراحی آشپزخانه
طراحی آشپزخانه
تایج جستجو طراحی
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
الگو های آماده طراحی پاکت/اورجینال آموزش طراحی روی تی شرت / اورجینال نرم افزار طراحی کابینت آشپزخانه+10000مد جدید و زیبای کابینت /2دی وی دی / اورجینال پلان ویتایل ونقشه های معماری وعمران به همراه نرم افزار طراحی کابینت/اورجینال
     

الگو های آماده طراحی پاکت/اورجینال

اگر می خواهید طرح های حرفه ای برای تی شرت هایتان طراحی کنید

فارسی / اورجینال/2 دی وی دی

حرفه ای ترین نرم افزارهای طراحی کابینت با مثالهای آماده برای هر برنامه

     
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
آموزش طراحی سایت با جوملا + نرم افزار مربوطه + 600 قالب آماده /اورجینال آموزش کامل طراحی کابینت(3دی وی دی)/اورجینال آموزش طراحی دکوراسیون داخلی کابینت و آشپزخانه اورجینال پلان ها وجزئیات به همراه نرمافزار طراحی کابینت وسمپل های آماده /اورجینال
     

آموزش طراحی سایت با جوملا + نرم افزار مربوطه + 600 قالب آماده /اورجینال

آموزش کامل طراحی کابینت(3دی وی دی)/اورجینال

آموزش طراحی دکوراسیون داخلی / کابینت و آشپزخانه اورجینال

پلان ها وجزئیات به همراه نرمافزار طراحی کابینت وسمپل های آماده /اورجینال

     
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
آموزش جامع طراحی کابینت(3دی وی دی)محصول شرکت SMALLBONE انگلیس/اورجینال مجموعه نرم افزارهای طراحی آشپزخانه کابینت دکور(3بعدی)/اورجینال آموزش طراحی دکوراسیون داخلی / اورجینال موزش حرفه طراحی و ساخت بنر تبلیغاتی ویژه اینترنت اورجینال-617
     

شامل 3 دی وی دی

بهمراه نرم افزار نقشه کشی سریع با کارایی سریع و آسان

به همراه 50 ایده برتر از طراحان و معماران

در این مجموعه آموزش ساخت حرفه ای بنر های ثابت و متحرک را می آموزید..

     
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
آموزش طراحی ماشین از ابتدا تا انتها Car drawing آموزش طراحی آموزش طراحی منظره با رنگ روغن اموزش طراحی ناخن /اورجینال-499
     

استراتژی طراحی ماشین-تناسبات ابتدایی-ساخت سه بعدی و..

آموزش طراحی با مداد
به همراه محیط کاربردب و جذاب
کیفیت اورجینال

آموزش تمام تکنیک ها و ترفندهای نقاشی منظره با رنگ روغن
اوریجینال

زیبا کردن ناخن هایتان در عرض چند دقیقه

     
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
نرم افزار Pro Engineer 5.0 در زمینه طراحی قطعات و قالبهای صنعتی-اورجینال آموزش طراحی از مدل آموزش طراحی با پاستل و ذغال طراحی و مدلسازی قطعات صنعتی CATIA collection 32 bit ver 2 -اورجینال
     

-اورجینال-مدل سازی در Pro/E بر اساس مدل سازی سه بعدی(solid) بنا شده است.

آموزش کامل طراحی با مداد و زغال از روی مدل

کیفیت اورجینال

روشی متفاوت در نقاشی
آموزش کامل نقاشی با پاستل و ذغال
اورجینال

دارای اتوران اختصاصی به همراه فیلم آموزشی نصب و فعال سازی و...

     
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
JEWEL طراحی جواهرات -اورجینال آموزش جامع طراحی طلا و جواهرات-اورجینال آموزش راینوبرای طراحی جواهرات مقدماتی- متوسطه-اورجینال اموزش طراحی با پاستل و زغال- اورجینال
     

تشخیص خودکار نوع سیستم عامل (32 یا 64 بیتی) و نصب برنامه متناسب
و...

ماتریکس یکی از افزونه‌های قدرتمند و محبوب راینو در زمینه #طراحی_جواهرات است.

آموزش راینو ، مطرح ترین نرم افزار مدلسازی برای طراحی جواهرات

در مجموعه آموزش طراحی با پاستل و زغال، به شما آموزش داده می شود

     
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
آموزش طراحی از مدل - اورجینال آموزش طراحی تکنیک سیاه قلم طبیعت بی جان - اورجینال نرم افزارهای تخصصی طراحی طلا و جواهرات GOLD JEWEL DESIGN آموزش جامع طراحی وب سایت با جوملا
     

جفری واتس (Jeffrey Watts) یک نقاش برجسته و نیز یک معلم و مربی اصول هنری است

سیاه قلم از علاقمندی های نقاشان و دستداران هنر نقاشی است

دارای اتوران اختصاصی، شامل فیلم آموزشی نصب

جوملا! به زبان پی‌اچ‌پی نوشته شده‌ است و از پایگاه داده مای‌ SQLاستفاده می‌کند.

     
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
نرم افزار WORD PRESS - آموزش طراحی و پیاده سازی وب سایت نرم افزار Kitchen Design Assistant - نرم افزارهای مورد نیاز برای طراحی آشپزخانه و کابینت مجموعه کامل نرم افزار طراحی آسان گزارش های تعاملی Crystal reports Collection نرم افزار قدرتمند طراحی سه بعدی CINEMA 4D
     

از سطح مقدماتی تا سطح پیشرفته

نرم افزارهای مورد نیاز برای طراحی آشپزخانه و کابینت

مجموعه کامل نرم افزار طراحی آسان گزارش های تعاملی

یکی از نرم افزارهای حرفه ای در زمینه طراحی سه بعدی می باشد.

     
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
طراحی کابینت و آشپزخانه - اورجینال مجموعه آموزشی Proteus Pro - آموزش نرم افزار طراحی و شبیه سازی مدارات الکترونیکی-اورجینال طراحی قالبCatia2013-طراحی قالب تزریق پلاستیک-ورقکاری-کامل ترین مجموعه آموزشی به زبان فارسی-اورجینال طراحی با زغال - Step By Step - From Beginner to Advanced-اورجینال
     

توضیحات و راهنمای برنامه به صورت فارسی

اتوران اختصاصی با امکان جستجو

Proteus Professional نرم افزاری برای طراحی خودکار مدارات الکتریکی می باشد.

نوار ابزار Cutting
نوار ابزار Stamping
و ...

اطلاعات درباره روش های مختلفی که ژامینگ وو برای طراحی خود از آنها استفاده می کند

     
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
طراحی با مداد Drawing With Pencil-اورجینال آموزش کاربردی دایرکتور - طراحی و کدنویسی برنامه های چند رسانه ای-اورجینال آموزش ارکد - طراحی و رسم مدارات الکترونیکی-اورجینال آموزش پروتئوس - طراحی و تحلیل مدارات الکترونیکی-اورجینال
     

آموزش به شیوه مالتی مدیا ( با امکان چاپ )
قابل اجرا به روی کامپیوتر

بیش از 7 ساعت مطالب آموزشی
آموزش به شیوه مالتی مدیا

نرم افزار OrCad یکی از قدیمی ترین و قدرتمند ترین نرم افزار های رسم شماتیک است

سری مهندسی برق الکترونیک از پایه تا پیشرفته
حاوی 21 ساعت آموزش تعاملی


  صفحه:

 
1 2 3              

Related Post

شاید دوست داشته باشید:

شرکت تولیدی صنعتی پرشیا استیل مجری و تولید کننده تجهیزات …

نمايشگاه ها     تایج جستجو طراحی                       الگو های آماده […]

سحر پلاست | کارخانه تولید پلاستیک

کارخانه تولید پلاستیک سحر کارخانه تولید پلاستیک سحر یکی از معتبر ترین تولیدکنندگان محصولات پلاستیکی در ایران می باشد که […]

پهپاد

پرندهٔ هدایت‌پذیر از دور یا به‌اختصار: پَهپاد[۱] که به آن هواپیمای بدون سرنشین نیز می‌گویند، نوعی هواگردهدایت‌پذیر از راه دور […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.