تقویت ناخن ؛ کدام مواد مغذی باعث تقویت ناخن ها می شود …

ارسال شده توسط blog0 در تاریخ مهر ۲۵, ۱۳۹۷ در شاخه بانوان |

http://fee.modiranmarket.com/images/uploads/70_9407071443512644.jpg

مواد مغذی برای تقویت ناخن ها : سلامت و زیبایی ناخن ها در زیبایی و جلوه کردن دستها هم بسیار موثر است . ناخن های شکننده ، لب پریده ، لکه دار همه میتواند نشان از بیماری ناخن ها و حتی کمبود برخی ویتامین ها در بدن باشد و سلامت ظاهر رابطه مستقیمی با سلامت بدن دارد. برای همین توجه به سلامت ناخن ها در واقع به نوعی توجه به سلامت بدن است .

شما اگر پوست سالمی داشته باشید یا ناخن های زیبا ، نشان از این است که بدن شما کمتر دچار کمبود مواد مغذی شده است . برخی مواد غذایی و ویتامین ها مستقیما بر سلامت ناخن ها تاثیر دارند و شما با مصرف آنها می توانید ناخن های سالم و زیبایی داشته باشید . داشتن ناخن های سالم و زیبا علاوه بر اینکه ظاهر بهتری به دستها می دهد نشان از اعتماد به نفس و اهمیتی است که برای خودتان قایل هستید حتما لازم نیست هر روز یک رنگ لاک بزنید یا طراحی های مختلف روی ناخن هایتان انجام دهید فقط کافی است تغذیه خود را طوری تنظیم کنید که مواد مورد نیاز برای سلامت ناخن هایتان تامین شود و ظاهر خوبی داشته باشند دستهای و ناخن های خشک و بی روح همه نشان از این است که شما به ظاهرتان و سلامتی خود اهمیت نمی دهید و این در برداشت دیگران از شما در مرودات اجتماعی بسیار موثر است و ممکن است جایگاه اجتماعی شما را در نظر دیگران تنزل دهد .

تقویت ناخن خانگی

( با انجام مواردی که در ادامه ذکر شده ناخن ها را به صورت طبیعی و در خانه تقویت کنید . یکی از روش های طبیعی برای تقویت ناخن ها استفاده از لیمو برای افزایش مقاومت ناخن ها و رشد سریع آن ها است )

پس اگر می خواهید همیشه مرتب و برازنده و زیبا به نظر برسید و دیگران از دیدن ظاهرتان متوجه اهمیت و توجه شما به خودتان شوند و به همین نسبت خود را مقید به توجه به شما کنند پس مراقب سلامت ناخن و پوست و موهایتان باشید و از ورزش و تغذیه مناسب و مشاوره های پزشکی غافل نشوید .

مواد مغذی برای رشد سریع ناخن ها :

ماهی غذای پوست و مو و ناخن

توصیه به خوردن ماهی واقعا جدی و مهم است . مواد مغذی که ماهی وارد بدن می کند بسیار مهم و زیاد هستند . ماهی حاوی مقادیر زیادی ویتامین B ، D در انواع مختلف بوده و برای پوست و مو و ناخن بسیار مفید است . قرار دادن ماهی در رژیم غذایی باعث میشود ناخن های شما همیشه شفاف ، محکم و براق باشد .

محلول تقویت ناخن

(اگر از محلول تقویت ناخن استفاده میکنید قبل از آن لاک روی ناخن هایتان را پاک کنید محلول های تقویت ناخن برای بهتر شدن جنس ناخن ها افزایش مقاومت و حفظ رطوبت پوست اطراف ناخن ها مفید است )

ماهی به طور کلی یک ماده غذایی بسیار مفید برای بدن است فسفر موجود در ماهی باعث هوشیاری و دقت نظر در کودکان میشود ضمن انکه باعث نرم و لطیف شدن پوست و مو و شفافیت انها هم میگردد . مواد مغذی در ماهی از بروز بسیاری از بیماری ها در بدن و بیماری های پوستی و ریزش مو و لکه دار شدن ناخن ها جلوگیری می کند .

ماهی حاوی روغن های مفید برای بدن بوده و کلسترول خون را کاهش می دهند . ماهی چه به صورت سرخ کرده با روغن های کمتر مضر و چه به صورت سوپ و اپز مصرف شود برای بدن بسیار مفید است .

برای تقویت ناخن ها شیر بخورید

شیر حاوی کلسیم و ویتامین دی به مقدار زیاد است . خوردن شیر باعث میشود کلسیم و ویتامین بدنتان تامین شده و البته ثابت شده است میزان کلسیم در بدن رابطه مستقیمی با سلامت پوست و مو و ناخن و استخوان ها دارد . اگر کلسیم بدنتان به میزان کافی باشد ناخن های سالم و محکم و زیبایی خواهید داشت و دیگر نباید نگران خم شدن و شل شدن ناخن ها باشید .

کلسیم باعث جلوگیری از پوکی استخوان به خصوص در سنین میانسالی میشود . شیر حاوی مقادیر زیادی کلسیم بوده و حتما باید در برنامه غذایی کنجانده شود . ساختار ناخن به گونه ای است که کلسیم موجود در شیر باعث استحکام و تقویت آن میشود . ویتامین دی موجود در شیر برای جلوگیری از سرطان و افسردگی و بیماری هایی مثل آلزایمر بسیار موثر بوده و از بروز آنها جلوگیری می کند .

تقویت ناخن ها بعد از کاشت

(اگر کاشت ناخن هایتان را برداشته اید حتما به فکر تقویت دوباره ناخن ها باشید تقویت ناخن ها بعد از کاشت باعث میشود ناخن ها بعد از کاشت استحکامی که از دست اده اند را دوباره به دست بیاورند و احیا شوند )

زنان در ایران اغلب دچار کمبود ویتامین دی هستند و در برخی موارد علت بسیاری از ناراحتی های روانی و افسردگی و دردهای استخوانی در این افراد کمبود ویتامین دی است که با خوردن ماهی و شیر و مکمل های ویتامین دی جبران میشود .

فقط کافی است که یک ازمایش تشخیص ویتامین دی داده شده تا میزان ان در بدن مشخص شود بعد با تجویز پزشک مکمل های ویتامین دی مصرف گردیده و برنامه غذایی به طمت مصرف مواد حاوی ویتامین دی تغییر کند . ویتامین دی چون در سلامت استوخان ها موثر است در استحکام و تقویت ناخن ها ها نقش بسزایی دارد .

اثر ویتامین C سی در تقویت ناخن ها

برای تقویت ناخن ها میتوانید از غذاهایی استفاده کنید که حاوی مقادیر زیاد ویتامین C است یا اینکه با تجویز پزشک از مکمل های ویتامین C استفاده کنید . لیمو ، گوجه فرنگی ، فلفل دلمه ای ، گوجه سبز ، توت فرنگی ، گرمک ، سیب زمینی ، جگر و سبزیجات و خیار و لوبیا سبز  ، کاهو ، اسفناج و گل کلم حاوی مقادیر زیادی ویتامین سی هستند و شما میتوانید به شکل های گوناگون به صورت خام یا در ترکیب با وعده غذاییتان آتها را مصرف کنید .

رشد سریع ناخن ها مقاوم شدن ناخن ها

(از دیگر ویژگی های خوب ویتامین سی برای ناخن افزایش مقاومت ناخن ها و رشد سریع آن ها میشود )

ویتامین سی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن مقاومت بدن در برابر عفونتها ، حفظ و جذب بهتر ویتامین های آ و E در بدن و جذب بهتر کلسیم و اهن در بدن می گردد . همانطور که در سطور بالا هم به ان اشاره کردیم کلسیم برای سلامت ناخن ها بسیار مفید است بنابراین مصرف ویتامین سی جذب کلسیم موجود در مواد غذایی در بدن را افزایش داده و به طور غیر مستقیم بر سلامت ناخن ها موثر است

زینک مفید برای تقویت ناخن ها

زینک ماده غذایی مهمی در سلامت ناخن بوده و سبب استحکام و درخشندگی ناخن ها می گردد .  خوردن زینک به صورت قرص های مکمل هم خوب است اما گوشت قرمز و گوشت سفید هم به میزان زیادی زینک دارند که خوردن آنها زینک مورد نیاز بدن از جمله مو و ناخن ها را تامین می کند . کمبود زینک در بدن علاوه بر اینکه باعث ریزش موها میشود ناخن ها را ضعیف و شکننده می کند .

لاک و محلول تقویت ناخن

(علاوه بر مصرف زینک از محلول تقویت ناخن غافل نشوید این محلول های تقویتی در برخی موارد به صورت لاک های تقویتی هم ارائه میشوند )

تخم مرغ بخورید

تخم مرغ مقدار زیادی پروتیین دارد و باعث تولید کراتین در بدن میشود . کراتین در سلامت و تقویت ناخن ها بسیار موثر است و خوردن تخم مرغ باعث میشود کراتین به میزان کافی در بدن تولید شود . ضمن انکه زرده تخم مرغ کوتیکول ناخن را تقویت کرده و باعث احیای بخش های مرده ناخن میشود .

تخم مرغ به طور کلی منبع بسیار غنی برای پروتیین است که باعث افزایش کلسترول خون هم نمیشود مگر در موارد خاص که خوردن تخم مرغ توسط پزشک منع می گردد . ماساژ دادن زده و سفیده تخم مرغ روی ناخن هاو پوست اطراف آن هم سبب نرمی و لطافت پوست و استحکام ناخن ها میشود .

برای تقویت ناخن ها سبزی و اسفناج بخورید

سبزی ها با برگ سبز مانند اسفناج و کاهو و کلم مقدار زیادی کلسیم و ویتامین سی دارند . همانطور که در سطور بالا اشاره شد ویتامین سی علاوه بر اثراتی که بر سلامت پوست و ناخن دارد در پیشگیری از بروز بسیاری بیمارها هم موثر است . بنابراین خوردن انها باعث تقویت پوست و ناخن میشود و رنگ ناخن ها روشن و شفاف می کند و پوست را نرم و لطیف کرده و لکه های پوستی را هم به مرور زمان از بین میبرد .

تقویت ناخن به صورت خانگی و طبیعی

(یکی از موثر ترین راه های تقویت ناخن به صورت خانگی استفاده از رژیم های غذایی پر از اسفناج و سبزی است رژیم غذایی کامل و مغذی به رشد هرچه سریع تر ناخن ها کمک میکند )

سعی کنید این مواد را به صورت خام بخورید و یا کمتر پخته شود چرا که پختن زیاد باعث از بین رفتن مواد مغذی موجود در آنها شده و تاثیرشان را کاهش می دهد. اب اسفناج را هم میتوانید روی پوست و ناخن های خود ماساژ دهید و تاثیر آن را در سلامت ناخن و پوست و زیبایی انها ببینید . البته در خوردن و استفاده از هر ماده ای باید تعادل را رعایت کنید چرا مصرف بیش از حد ویتامین سی می تواند باعث مسمومیت غذایی هم گردد .

مواد حاوی بیوتین بخورید

بیوتین باعث استحکام و تقویت ناخن ها میشود .بیوتین این کار را با افزایش تولید کراتین در بدن انجام می دهد و کراتین ماده بسیار مهم برای سلامت پوست و مو و ناخن است . برخی پژوهش ها نشان داده است استحکام و ضخامت ناخن های افرادی که بیوتین به حد کافی مصرف می کنند از افرادی که کمبود بیوتین دارد بیشتر است و انها از ناخن های بهتری برخوردار هستند.

تقویت ناخن به صورت طبیعی

( وقتی تاثیر بسیار سریع تقویت ناخن به صورت طبیعی و خانگی را ببینید دیگر سراغ مراقبت های غیر طبیعی و شیمیایی نمیروید ! )

 این ماده جزو ویتامین ها بوده و استخوان ها را تقویت می کند . غلات ، جگر ، قلوه ، شیر ، زرده تخم مرغ ، ماهی ، برنج قهوه ای ، حبوبات ، مغز گردو و بادام و فندوق ، اسفناج و گل کلم و کلم براکلی مقدار زیادی بیوتین دارند و شما میتوانید با خوردن انها بیوتین مورد نیاز ناخن هایتان را تامین کنید . البته بهتر است غلات را به همراه هیدروکربنات ها مصرف کنید چون ترکیب این دو در سلامت ناخن ها موثر تر است.

به میزان کافی آهن مصرف کنید

آهن باعث خوش فرم شدن و شکل بخشیدن به ناخن ها میشود و کمبود آن باعث بد فرمی و نرمی و بدشکل شدن ناخن ها میگردد . گوشت قرمز ، گوشت سفید ، اسفناج و عدس ، غلات ، لوبیای سفید ، شکلات تلخ ، صدف پخته شده ، جگر ، بلوبری ، توفو ، نخود ، گوجه فرنگی ، سیب زمینی ، بادام زمینی و تخم مرغ  مقادیر زیادی آهن دارند که برای سلامت و زیبایی ناخن ها بسیار مفید هستند .

استفاده از مکمل های آهن باید به تجویز پزشک و به تشخیص آن و با انجام آزمایش های لازم باشد چون ممکن است مصرف بی رویه ان باعث مشکلات کبدیو کلیه گردد.

به نظافت ناخن ها حساس باشید

ناخن هایتان را زیاد بلند و خیلی کوتاه نگیرید بلند بودن زیاد ناخن ها باعث میشود نظافت انها به خوبی صورت نگرفته و عفونت های زیر ناخن را سبب شود . کوتاه کردن بیش از اندازه آنها هم باعث فرو رفتن در گوشت و عفونت های پوستی و گوشتی می گردد . برای همین هیچوقت گوشه های ناخن را به طور کامل نگیرید تا در گوشت فرو نرود و باعث بد شکل شدن ناخن ها نگردد .

تقویت ناخن ها با نظافت آن ها

( حفظ بهداشت ناخن ها در داشتن ناخن هایی زیبا و سالم موثر است )

از لاک های مناسب و با کیفیت خوب استفاده کنید

اگر علاقمندید که لاک بزنید حتما از لاک های استاندارد و با کیفیت استفاده کنید . چون لاک های غیر استاندارد ممکن است حاوی موادی باشند که به پوست و ناخن ها اسیب بزنند . لاک های غیر استاندارد ممکن است مقادیر زیادی الکل یا مواد مضر دیگر باشند که باعث خشکی پوست اطراف ناخن و شکننده شدن آنها می گردند .

بعد از پاک کردن لاک مرطوب کننده بزنید

موادی که برای پاک کردن لاک استفاده میشوند اغلب حاوی الکل هستند که سبب خشک شدن ناخن و پوست اطراف ان میشود . بعد از پاک کردن لاک از یک نرم کننده مناسب برای مرطوب کردن پوست و ناخن ها استفاده کنید . تا الکل موجود در پاک کننده ها باعث زبری و شاخه شاخه شدن پوست و شکننده شدن ناخن ها نگردد .

بهترین روغن برای تقویت ناخن

(علاوه بر مرطوب کننده به شما توصیه میکنیم ناخن هایتان را با روغن زیتون که بهترین روغن برای تقویت ناخن است ماساژ بدهید )

برای تقویت ناخن هایتان لوسیون درست کنید

اگر کمی وقت و حوصله به خرج دهید با برخی از میوه ها و روغن زیتون میتوانید لوسیون های مفیدی برای ناخن هایتان درست کنید . مثلا آب پرتقال و سیر و روغن زیتون را با هم مخلوط کرده و برای چند دقیقه ناخن هایتان را در ان بگذارید و بعد با یک صابون ملایم دستها را بشویید البته میتوانید دستهایتان را پاک کرده و صابون نزنید این کار بهتر است .

تقویت ناخن با روغن زیتون

(تقویت ناخن با روغن زیتون : روغن زیتون ، بهترین روغن برای تقویت ناخن ها است اگر وقت و فرصت کافی برای لوسیون درست کردن ندارید حتما ناخن هایتان را با روغن زیتون ماساژ دهید )

لوسیون درست کردن برای ناخن ها فقط نیاز به اندکی صبر و حوصله دارد ولی در عوض آلودگی های روی ناخن را در طول روز پاک سازی کرده و جلوه بهتری به ناخن ها می دهد .

بادام و دانه افتابگردان بخورید

بادام و دانه افتابگردان ، غلات ، سویا ، اسفناج ، کلم بروکلی ، نعنا  سیب زمینی ، چغندر ، جو دوسر ، ماهی ، موز و ریحان و خردل مقادیر زیادی منیزیم دارند که برای سلامت ناخن ها موثر هستند . میتوانید بادام و دانه افتابگردان را به صورت خام بخورید یا روغن ان را روی ناخن هایتان ماساژ بدهید و عصاره سایر مواد را هم بر روی ناخن های خود ماساژ دهید .

چکیده مطلب :کدام مواد مغذی باعث تقویت ناخن ها می شود ؟

 

ماهی  : برای تقویت ناخن ها ماهی بخورید . توصیه به خوردن ماهی واقعا جدی و مهم است . مواد مغذی که ماهی وارد بدن می کند بسیار مهم و زیاد هستند . ماهی حاوی مقادیر زیادی ویتامین B ، D در انواع مختلف بوده و برای پوست و مو و ناخن بسیار مفید است .

شیر برای تقویت ناخن  : شیر حاوی کلسیم و ویتامین دی به مقدار زیاد است . خوردن شیر باعث میشود کلسیم و ویتامین بدنتان تامین شده و البته ثابت شده است میزان کلسیم در بدن رابطه مستقیمی با سلامت پوست و مو و ناخن و استخوان ها دارد .

اثر ویتامین C بر تقویت ناخن ها : برای تقویت ناخن ها میتوانید از غذاهایی استفاده کنید که حاوی مقادیر زیاد ویتامین C است یا اینکه با تجویز پزشک از مکمل های ویتامین C استفاده کنید . لیمو ، گوجه فرنگی حاوی مقادیر زیادی ویتامین سی هستند و شما میتوانید به شکل های گوناگون به صورت خام یا در ترکیب با وعده غذاییتان آتها را مصرف کنید .

زینک  : زینک مفید برای تقویت ناخن ها ؛ زینک ماده غذایی مهمی در سلامت ناخن بوده و سبب استحکام و درخشندگی ناخن ها می گردد .  خوردن زینک به صورت قرص های مکمل هم خوب است اما گوشت قرمز و گوشت سفید هم به میزان زیادی زینک دارند که خوردن آنها زینک مورد نیاز بدن از جمله مو و ناخن ها را تامین می کند .

تخم مرغ  : برای تقویت ناخن تخم مرغ را در دستور غذایی تان اضافه کنید . تخم مرغ مقدار زیادی پروتیین دارد و باعث تولید کراتین در بدن میشود . کراتین در سلامت و تقویت ناخن ها بسیار موثر است و خوردن تخم مرغ باعث میشود کراتین به میزان کافی در بدن تولید شود .

اسفناج و سبزی : اسفناج مفید برای تقویت ناخن ها ؛ سبزی ها با برگ سبز مانند اسفناج و کاهو مقدار زیادی کلسیم و ویتامین دارند . خوردن انها باعث تقویت پوست و ناخن میشود و رنگ ناخن ها روشن و شفاف می کند . سعی کنید این مواد را به صورت خام بخورید و یا کمتر پخته شود .

بیوتین : بیوتین باعث استحکام و تقویت ناخن ها میشود . غلات مقدار زیادی بیوتین دارند و شما میتوانید با خوردن انها بیوتین مورد نیاز ناخن هایتان را تامین کنید . البته بهتر است غلات را به همراه هیدروکربنات ها مصرف کنید چون ترکیب این دو در سلامت ناخن ها موثر تر است .

تقویت ناخن ها با مصرف آهن  : آهن باعث خوش فرم شدن و شکل بخشیدن به ناخن ها میشود و کمبود آن باعث بد فرمی و نرمی و بدشکل شدن ناخن ها میگردد . گوشت قرمز ، گوشت سفید ، اسفناج و عدس مقادیر زیادی آهن دارند که برای سلامت و زیبایی ناخن ها بسیار مفید هستند .

نظافت ناخن ها : ناخن هایتان را زیاد بلند و خیلی کوتاه نگیرید بلند بودن زیاد ناخن ها باعث میشود نظافت انها به خوبی صورت نگرفته و عفونت های زیر ناخن را سبب شود . کوتاه کردن بیش از اندازه آنها هم باعث فرو رفتن در گوشت و عفونت های پوستی میگردد .

استفاده از لاک های مناسب و با کیفیت : تاثیر لاک روی تقویت ناخن ها ؛ اگر علاقمندید که لاک بزنید حتما از لاک های استاندارد و با کیفیت استفاده کنید .

استفاده از  مرطوب کننده بعد از پاک کردن لاک : موادی که برای پاک کردن لاک استفاده می شوند اغلب حاوی الکل هستند که سبب خشک شدن ناخن و پوست اطراف ان می شود .

لوسیون برای ناخن ها : تقویت ناخن ها با لوسیون ؛ اگر کمی وقت و حوصله به خرج دهید با برخی از میوه ها و روغن زیتون می توانید لوسیون های مفیدی برای ناخن هایتان درست کنید .

بادام و دانه افتابگردان : بادام و دانه افتابگردان مقادیر زیادی منیزیم دارند که برای سلامت ناخن ها موثر هستند . میتوانید بادام و دانه افتابگردان را به صورت خام بخورید یا روغن ان را روی ناخن هایتان ماساژ بدهید .

Related Posts:

  • به هنگام لاک زدن به این نکات توجه کنیدبه هنگام لاک زدن به این نکات توجه کنید
  • نحوه مراقبت از موهای دکلره شدهنحوه مراقبت از موهای دکلره شده
  • ماسک مو برای رشد سریع موماسک مو برای رشد سریع مو
  • اصول رژیم لاغری سریع در کوتاه ترین زماناصول رژیم لاغری سریع در کوتاه ترین زمان
  • رژیم غذایی و راه هایی برای چاق شدنرژیم غذایی و راه هایی برای چاق شدن
  • نکاتی مهم برای مراقبت از موهای رنگ شدهنکاتی مهم برای مراقبت از موهای رنگ شده

برچسب‌ها, , , , , ,

پاسخ

Tmp.ir - Best Persian Wordpress Themes | Designed By wpthemesexpert.com