طراحی آشپزخانه

blog0 طراحی ,

 

تصمیم گیری برای طرح مناسب یک آشپزخانه احتمالا مهمترین بخش در طراحی آشپزخانه است. این طرح آشپزخانه است که طبخ غذا و سرو غذا و برقراری ارتباط و  کار در آشپزخانه را سخت یا آسان می کند. در ساده ترین شکل، طرح آشپزخانه به جانهی وسایل آشپزخانه از قبیل سینک و کابینت ها و میز و تجهیزاتی چون یخچال و گاز و غیره و همچنین محل درب و پنجره بستگی دارد. اگر خانه جدیدی بنا می کنید یا تصمیم به تغییر دکوراسیون دارید می توانید طرحی را انتخاب کنید که بیشترین کارایی را برای شما و خانواده تان داشته باشد. در زمان تغییر دکوراسیون ممکن است محدودیت هایی برای رسیدن به ایده آل خود داشته باشید.

معمول ترین طرح ها برای آشپزخانه شامل آشپزخانه تک دیوار، آشپزخانه بسته سنتی (galley)، آشپزخانه U شکل، آشپزخانه G شکل و آشپزخانه L شکل است که می تواند شامل یک جزیره هم باشد. در ادامه توضیح کوتاهی درباره هرکدام از این طرح ها و نکات مثبت و منفی آنها ارائه می گردد. همچنین نکاتی برای بهترین استفاده از طرح موجود ذکر می گردد.

 

آشپزخانه تک دیواری

برای خانه های کوچک

one wall kitchen

این طرح آشپزخانه که بیشتر برای خانه های کوچک مناسب است به گونه ای چیده می شود که همه وسایل آشپزخانه و ابزار آشپزی و غیره کاملا در دسترس نگاه داشته می شود. در این طرح همچنین می توان آشپزخانه را در پشت یک درب کشویی یا درب های جمع شو پنهان کرد تا دید آشپزخانه و پخش شدن بو و دود حاصل از طبخ در محیط کوچک خانه به حداقل برسد. همانطور که در اینجا نشان داده شده است سینک معمولا بین یخچال و اجاق گاز قرار می گیرد که بهترین محل برای انجام شستشو ها است. در این طرح همچنین یک فضای میز شکل روی کابینت در دو طرف اجاق گاز قرار دارد که برای مسائل امنیتی بسیار مهم است.

one wall kitchen

متاسفانه، سینک و اجاق گاز و یخچال فضای بسیار زیادی را اشغال می کنند و به این ترتیب بر روی کابینت فضای کافی برای آماده سازی غذاها وجود نخواهد داشت. در یک آشپزخانه کوچک تک دیوار، استفاده از وسایل کوچک مانند یک گاز کوچک و یخچال ۲۴ اینچ می تواند فضای روی میز را باز کند و در عین حال فضای کابینت ها را هم افزایش دهد. استفاده از میز غذاخوری یا یک جزیره متحرک برای افزودن به فضای کار می تواند یک راه حل کلیدی باشد.

در واقع این روزها آشپزخانه های تک دیوار با یک جزیره که کابینت هایی را در دل خود دارد برای خانه هایی که کوچک نیستند اما طرح بازی دارند رواج بسیاری پیدا کرده است.  اضافه کردن جزیره به این آشپزخانه های تک دیوار، تاحدودی کارایی آشپزخانه های سنتی را می دهند و در عین حال فضای آشپزخانه از حالت بسته خارج می شود.

آشپزخانه Galley

مناسب برای آشپزی

galley kitchen

آشپزخانه های باریک و بلند Galley شاید کارآمد ترین نوع طراحی آشپزخانه برای استفاده اصلی، یعنی آشپزی، در این محیط است. نام galley (آشپزخانه بسته) از نام آشپزخانه های هواپیما ها و کشتی ها گرفته شده است. این آشپزخانه ها ذاتا بهترین استفاده را از فضاهای کوچک و فشرده می برند تا برای ده ها یا حتی صدها نفر غذا طبخ کنند. بیشتر رستوران ها یا آشپزخانه های صنعتی هم به همین شکل طراحی می شوند، به گونه ای که آشپزها در یک فضای دراز و باریک بین تجهیزات آشپزخانه و میزهای کار مشغول آشپزی هستند.

دونکان فرس، سرآشپز یکی از معروف ترین رستوران های سان دیگو می گوید: “از نظر کارآیی بیشتر آشپزخانه ها در رستوران ها به شکل galley هستند. برای یک سرآشپز این چیدمان کاملا ایده آل است. همه کارکنان در یک خط نزدیک به هم  صف می کشند. ظرف ها در یک سمت قرار دارند و ماهیتابه ها و قابلمه ها در سمت دیگر.”

galley

اما چیدمانی که برای مصارف صنعتی ایده آل باشد برای منازل شخصی معایبی هم دارد. این چیدمان فضایی برای میز ناهارخوری ندارد و امکان ارتباط بین میهمان و اعضاء خانواده را بسیار محدود می کند. به این ترتیب شما باید ظروف و غذا ها را به خارج انتقال دهید، انگار در یک رستوران به مشتری ها سرویس می دهید.

یک آشپزخانه galley که مانند شکل بالا از دو سمت باز است، بجای اینکه تنها از یک سمت باز باشد، کمک می کند تا نور بیشتری به فضای آشپزخانه تابیده شود و حس ارتباط خوبی با بقیه فضای خانه ایجاد گردد. یک هود اجاق گاز دکوراتیو و زیبا و کابینت هایی با درب شیشه ای هم می توانند کمک کنند تا فضای آشپزخانه بسته و دلگیر به نظر نیاید. قرار دادن اجاق گاز و سینک در یک سمت دیوار باعث می شود شلوغ ترین بخش آشپزخانه در نزدیکی محل شستشو قرار گیرد.

همچنین، می توانید یکی از دیوار ها را که به کابینت ها و یا لوازم آشپزخانه اختصاص دارد را به یک جزیره تبدیل کنید تا بتوانید امکان ارتباط بهتری با دوستان و اعضاء خانواده در این سبک آشپزخانه داشته باشید.

آشپزخانه U شکل

آشپزخانه ای مخصوص یک آشپز

U-shaped kitchen

مانند آشپزخانه های تک دیوار و galley، آشپزخانه U شکل هم ساختاری کارآمد برای آشپزی دارند. در واقع این شیوه طراحی مانند یک آشپزخانه Galley ، اما به شکل عریض شده است که یک سمت آن بسته است . این شیوه طراحی باعث می شود از داخل فضاهای منزل بخش های اصلی آشپزی چندان قابل مشاهده نباشند و در عین حال فضای آشپزخانه حالت بازی داشته باشد و رفت و آمد به آن هم آسان باشد.

مشکل آشپزخانه های U شکل سنتی بیشتر بخاطر فضای کوچک آنها است. این سیستم طراحی امکان استفاده از میز و صندلی را در داخل آشپزخانه نمی دهد. همچنین، بسته به اینکه سینک در کجا قرار گرفته باشد ممکن است نتوان ماشین ظرفشویی را درست در کنار آن قرار داد.

برای حل مشکل فضای نشستن می توان یک مسیر از یکی از نقاط انتهایی این فضای U شکل به اتاق غذاخوری ایجاد کرد. راهکار دیگر این است که انتهای U با ایجاد تغییری در دیوار و کابینت های بالایی به شکل یک شبه جزیره درآید. این میز شبه جزیره می تواند برای صرف غذا، کارهای روزمره و غیره مورد استفاده قرار بگیرد.

U-shaped

بیرون بردن یخچال از فضای U اصلی می تواند فضای بیشتری برای ذخیره مواد خوراکی و لوازم آشپزخانه در نزدیکی اجاق گاز و فضای کار ایجاد کند. اضافه کردن یک جزیره می تواند یک راهکار سریع باشد، اما باید مراقب بود: بیشتر آشپزخانه های U شکل فضایی برای اضافه کردن جزیره ندارند. استاندارهای صنعتی توصیه می کنند که حداقل یک متر فضا بین جزیره و کابینت ها و لوازم آشپزخانه کناری باید وجود داشته باشد تا درب ها به راحتی امکان باز و بسته شدن داشته باشند و تردد افراد هم با مشکل مواجه نشود.

آشپزخانه جزیره ای U شکل

یک آشپزخانه اجتماعی

U-shaped kitchen with island

اضافه کردن یک جزیره به طراحی u شکل فضای مفید آشپزخانه و کارایی داخل آن را افزایش می دهد. این جزیره می تواند به عنوان میز کار، فضای نشستن، سینک و فضای پخت غذا، همانطور که در شکل نشان داده شده است، در نظر گرفته شود. در این حالت آشپز می تواند در حالی که رو به فضای بیرون آشپزخانه ایستاده است به طبخ غذا بپردازد و به این ترتیب امکان صحبت و برقراری ارتباط با دیگران را داشته باشد و بر اعضاء خانواده نظارت داشته باشد. درواقع، اضافه کردن جزیره امکان فعالیت آشپز دوم یا یک کمک را هم فراهم می کند.

U-shaped with island

اگر فضای کافی برای اضافه کردن یک جزیره به آشپزخانه U شکل خود را دارید، این شانس را دارید تا فضای آشپزخانه خود را توسعه دهید و آن را از حالت یک U ساده درآورید. اگر در مقابل فضای اصلی آشپزخانه یک دیوار دارید می توانید از آن به عنوان فضایی برای ایجاد کابینت هایی به عنوان انباری، یک میز توکار، یک بار و یا فضایی برای قرار دادن تنقلات بچه ها استفاده کنید.

اما آیا این طرح معایبی هم دارد یا خیر؟ بعضی افراد همچنان ترجیح می دهند فضای باز بیشتری در داخل آشپزخانه در اختیار داشته باشند تا افراد بیشتری بتوانند در این محیط کار کنند. همچنین بعضی افراد تمایلی به حمل غذا ها و ظروف از این فضای U شکل را ندارند و ترجیح می دهند مستقیم بتوانند از آشپزخانه به اتاق غذاخوری یا حیاط پشتی برسند.

آشپزخانه G شکل

حداکثر استفاده از فضا

G-shaped kitchen

آشپزخانه G شکل درواقع شکل بهینه شده همان ساختار U شکل است. این ساختار مناسب زمان هایی است که میخواهیم از هر اینچ فضا بهترین استفاده ممکن را داشته باشیم، اما فضای مورد نیاز دور یک جزیره را هم نداریم.

در عوض، یک قسمت چهارمی به یک سمت از شکل U (با زاویه ۹۰ درجه یا زاویه باز) اضافه می شود. معمولا این قسمت چهارم به شکل یک شبه جزیره است چرا که دارای یک دیوار و کابینت هایی است و تقریبا محیط آشپزخانه را از بقیه قسمت های منزل محفوظ می کند.

G-shaped kitchen

مطمئن شوید این شبه جزیره آنقدر بزرگ نباشد که رفت و آمد به داخل آشپزخانه را سخت کند. توجه داشته باشید این منطقه فضای کار است و نه فقط یک راه عبور. بنابراین حداقل عرض یک متر و سی سانتیمتر مورد نیاز است. در عین حال، شبه جزیره را آنقدر کوچک نکنید که فضای کارآمدی را نتواند در اختیار آشپز قرار دهد، این بخش باید حداقل فضایی برای قرار دادن یکی از لوازم آشپزخانه را داشته باشد. در این تصویر اجاق گاز بر روی شبه جزیره قرار گرفته است و همچنین یک میز غذاخوری که برای سرو سریع غذا بهترین امکان را در اختیار بانوی خانه قرار می دهد. این قسمت چهارم باعث شکل گیری شکلی شبیه حرف G می شود، که برخلاف طراحی U شکل، می تواند توسط چند آشپز مورد استفاده قرار گیرد.

G-shaped-2

 گروه طراحی و دکوراسیون ایران آذین ارائه دهنده مشاوره و اجرای دکوراسیون داخلی و اداری

آشپزخانه L شکل

یک گزینه محبوب

L-shaped kitchen

با رواج اتاق های بزرگ و فضاهای خانه که به شکل باز و یکپارچه طراحی می گردد و از بین رفتن اتاق غذاخوری رسمی، آشپزخانه های باز یا L شکل محبوبیت زیادی پیدا کرده اند. همانطور که قابل پیش بینی است، این طرح شامل دو دیوار کنار هم که عمود بر هم می باشند است. آشپزخانه های L شکل می توانند از لحاظ اندازه بسته به طول دیوار ها متغیر باشند، اما هیچ دیوار جدا کننده ای بین آشپزخانه و اتاق پذیرایی وجود ندارد.

L-shaped

افرادی که تمایل به برقراری ارتباط با افراد خانواده و مهمان ها دارند می توانند از این مزیت آشپزخانه های L شکل به بهترین شکل بهره ببرند و با کمک دوستان به آشپزی بپردازند و در عین حال از میهمان ها دعوت کنند تا در فضای آشپزخانه حضور پیدا کنند و امکان صحبت و معاشرت در طول یک مهمانی خانوادگی را از دست ندهند. اگرچه، بدون وجود یک جزیره در زمان آشپزی، آشپز باید پشت به فضای خانه بایستد.

برای اینکه فضای آشپزخانه به فضای سرو غذا هم تبدیل گردد، احتمالا به یک دست میز و صندلی نیاز خواهید داشت. بهترین امتیاز این نوع طراحی این است که درست بر خلاف بیشتر جزیره ها که معمولا فقط در یک سمتشان امکان نشستن وجود دارد (چیزی که بعضی طراح ها آن را به قورباغه هایی که بر روی یک پا ایستاده اند تشبیه می کنند)، در یک آشپزخانه L شکل افراد در زمان صرف غذا روبروی هم می نشینند. به علاوه، سطح روی میز در زمان های دیگر می تواند به عنوان میز کار مورد استفاده قرار گیرد.

آشپزخانه L شکل با جزیره

طراحی یک فضای انعطاف پذیر

L-shaped kitchen with island

برای بیشترین انعطاف پذیری در آشپزی، پذیرایی و گذراندن وقت با دوستان و اعضاء خانواده، یک آشپزخانه L شکل با یک جزیره در وسط بهترین انتخاب است. به این ترتیب بجای رویکرد سنتی که فضای آشپزخانه را تنها یک فضای کار در نظر می گرفت، رویکردی اجتماعی و منطقه ای در طراحی آشپزخانه صورت می گیرد.

گروه طراحی و دکوراسیون ایران آذین ارائه دهنده مشاوره و اجرای دکوراسیون داخلی و اداری

L-shaped island

آشپزخانه L شکلی که در این تصویر دیده می شود سه منطقه مجزا دارد و هر کدام از این مناطق فضای کافی برای کار دارند. در قسمت سمت راست، سینک و ماشین ظرفشویی یک منطقه شستشو را ایجاد کرده اند. در قسمت سمت چپ، اجاق گاز و صفحه پخت و فر در دیوار بقل منطقه فوق العاده ای را برای پخت و پز در اختیار آشپز قرار می دهد. جزیره با قفسه های زیر آن فضای مناسبی را برای محل صرف غذا یا یک نوشیدنی ایجاد می کند و همچنین به فضای انبار مواد غذایی و لوازم هم می افزاید. همچنین این بخش در مواقع لازم به عنوان منطقه چهارم برای آشپزی می تواند مورد استفاده قرار بگیرد و میز کاری را در اختیار آشپز قرار دهد.

L-shaped island

بعضی افراد ترجیح می دهند یک گاز رومیزی روی جزیره داشته باشند. اسکات گاتلیچ، سرآشپز رستورانی در دالاس می گوید: “من دوست ندارم پشتم را به افراد بکنم، من دوست دارم فضای خارج آشپزخانه را ببینم و در حین آشپزی با آنها گفتگو کنم.”  آشپزخانه خانه او ساختار L شکل دارد و مجهز به دو جزیره است: یک جزیره مرکزی با گاز رو میزی روی آن و یک جزیره چند سطحی قفسه بندی شده در فضای بیرون.

او از این ساختار برای پذیرایی و مهمانداری از دوستان و اقوام و همچنین ارتباط با پسرهایش در زمان آشپزی لذت می برد.

L-shaped with island-2

مترجم: نرگس علیپور حیدری   http://www.kitchens.com

 

گروه طراحی و دکوراسیون ایران آذین ارائه دهنده مشاوره و اجرای دکوراسیون داخلی و اداری

[tblock title=”مهارت های ما در گروه طراحی و دکوراسیون ایران آذین” sectext=”رویاهای شما را به واقعیت تبدیل می کنیم”][circle title=”اجرای دکوراسیون” meter=”۱۰۰″ piebarcolor=”#f9ab01″ pietrackcolor=”#FFFFFF”][circle title=”طراحی” meter=”۱۰۰″ piebarcolor=”#f9ab01″ pietrackcolor=”#FFFFFF”][circle title=”ایده پردازی” meter=”۱۰۰″ piebarcolor=”#f9ab01″ pietrackcolor=”#FFFFFF”][divider customsize=”۴۵″]

 

Here is a collection of places we can buy bitcoin online right now.

شاید دوست داشته باشید:

آموزش طراحی و چیدمان سفره عقد :: خرید اینترنتی

  آنچه در این مجموعه خواهید آموخت :فصل ۱ مقدمه:معرفی وسابل مورد نیاز دیزاین و تزیین گردو(۱) دیزاین و تزیین […]

لیست قیمت آموزش ساخت و نصب کابینت آشپزخانه | ترب

 ترب را دنبال کنید تا از تغییرات قیمت کالای مورد علاقه خود سریع‌تر باخبر شوید

طراحی کابینت آشپزخانه سه بعدی فوق العاده با کیفیت

  فهرست سبکهای طراحی کابینت آشپزخانهطراحی کابینت آشپزخانه سبک کلاسیکطراحی کابینت آشپزخانه سبک مدرنواحد طراحی سه بعدی کابینت در نوین […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

[breadcrumb]
[breadcrumb]