گل آرایی سفره عقد | انواع مدل گل آرایی و طراحی سفره عقد …

blog0 طراحی ,

 

اکثراً عروس خانم ها و آقا دامادها نمی دانند که چرا باید سفره عقد در مراسم ازدواج وجود داشته باشد و بر سر آن بنشینند. اجزای سفره عقد شامل چه چیزهایی است و علت چیدن این وسایل در کنار هم چیست ؟ دلیل تزیین و گل آرایی سفره عقد چیست؟

سفره عقد سفره ای زیباست که در مراسم عروسی ، عروس و داماد بر سر آن می نشینند و به خطبه عقد گوش میدهند.این رسم دیرینه اکنون از ملزومات جشن عروسی محسوب میشود و چیدمان آن به مرور زمان تغییراتی داشته است. این سفره شامل اجزای متفاوتی است که هرکدام دارای معنا و مفهومی خاص می باشند و پیامی را منتقل می کنند که برای زوج های جوان ، شادی و خوشبختی را به همراه می آورد.امروزه زیبا و خاص بودن سفره عقد ، استفاده از چیدمان مناسب ، گل آرایی سفره عقد و دیزاین شیک امری بسیار مهم محسوب می شود به این دلیل که به مراسم جلوه ای شاد تر و جذاب می دهد.

گل آرایی سفره عقد

تاریخچه سفره عقد :

چیدن سفره عقد از سنت های کهن و دیرینه ایرانیان بوده که همچنان پابرجا مانده و رایج است.

تاریخ درست و دقیقی از پیدایش و چینش سفره عقد موجود نیست اما با توجه به شواهد از زمان قبل از پیدایش اسلام این سنت رواج داشته و با گذر زمان و ظهور اسلام تغییراتی در آن به وجود آمده و نماد و اشیاهای دیگری بر اساس عقاید مذهبی نیز در آن جای گرفته است.البته ناگفته نماند که آداب و رسوم هر فرهنگ و قومیتی در شهرهای گوناگون با یکدیگر متفاوت است.

چیدمان سفره عقد : ( لیست وسایل سفره عقد )

در ابتدا معانی هرکدام از اجزای سفره عقد را بدانیم تا در هنگام تدارک دیدن مراسم موردی از قلم نیفتد:

گل آرایی سفره عقد

✅ سفره : پارچه ای است که معمولا به سلیقه طراح و یا عروس و داماد انتخاب شده و تمامی اجزا روی آن چیده می شود. در قدیم از پارچه ترمه (پارچه ابریشمی) طبق سنت استفاده می شد.

✅ قرآن : کتابی مقدس و پیامی از سوی خداست و نمادی است برای تحکیم خانواده به این معنا که این وصلت از سوی خداوند مورد تایید است.

✅ آینه و شمعدان :جایگاه آینه بر سر سفره و روبروی عروس و داماد است تا یکدیگر را در آن ببینند و شمع های روشن در شمعدانی های کنار آینه نماد گرمی و روشنایی این پیوند می باشد.

✅ شاخه نبات : نمادی از شیرینی زندگی برای عروس و داماد است که در هنگام خطبه عقد هم شنیده می شود.

✅ آب: نماد روشنایی و گشایش راه در زندگی است که وجود آن در سر سفره از واجبات است. برای زیباتر شدن سفره عقد آب درون تنگ گل آرایی می شود.

✅ عسل : به این معناست که عروس و داماد با گذاشتن عسل در دهان یکدیگر باعث شیرین کامی هم در طول زندگی باشند.عسل در ظروف و یا جام های کوچک و شیک تزیین می گردد.

✅ سکه و نقل : سکه نشانه افزایش رزق و روزی است و نقل هم برای شیرین کامی.

✅ نان و پنیر و سبزی : وجود آن از سنت های قدیمی است که نان (معمولا نان سنگک ) و پنیر نمادی از وسعت برکت و سفید بختی و سبزی به معنای سلامتی در زندگی می باشد.

بادام و گردو و فندق و گندم  : نمادی از عمر طولانی و به نشانه ی وفور نعمت و روزی و باروری عروس و داماد هستند.

✅ اسپند : برای دور شدن چشم بد از زندگی عروس و داماد حتما سر سفره قرار دارد.

✅ میوه : به معنای بهره مندی عروس و داماد از تمامی نعمات در زندگیست.معمولا در سفره میوه هایی نظیر سیب و انار و انگور استفاده می شده اما اکنون بخاطر زیبایی بیشتر از میوه های دیگری که نیازی به آنها نیست در میوه آرایی استفاده می کنند.

✅ تخم مرغ : نمادی از زایش است

✅ کله قند : کله قند نمادی است از باریدن شادی و خوشی بر سر عروس و داماد.معمولا پارچه ای به رنگ سفید بالای سر زوجین گرفته میشود و کله قند توسط دوشیزگان بر روی آن ساییده می شود.

✅ گلاب : عطر گلاب آرامش بخش است و برای معطر شدن سفره در آن قرار میگیرد.

✅ شیرینی : سمبلی از شیرینی زندگیست که پس از پایان خطبه عقد بین میهمانان پخش می شود.

✅ گل : نمادی است از طراوت و شادابی در زندگی ،  در ادامه مطلب به توضیح بیشتر این موضوع میپردازم :

تزیین و مدل سفره عقد

تزیین سفره عقد امری مهم به حساب می آید :

امروزه با وجود طراحان و با توجه به سلیقه های مختلف مدل های متنوعی از تزیینات سفره عقد وجود دارد که برخی بسیار ساده و زیبا و برخی بی نهایت شیک و مجلل هستند. آنچه انتخاب برای زوج ها را سخت میکند تنوع در مدل و سبک آنهاست که با جستجو در اینترنت انواع آن مانند سفره عقد کریستال ، سفره عقد سنتی ، سفره عقد مدرن ، سفره عقد نقره یا سیلور ، سفره عقد عربی ، سفره عقد طلایی ، سفره عقد لوکس ، سفره عقد شیشه ای و … را مشاهده میکنید.

گل آرایی سفره عقد

گل آرایی سفره عقد

پیش از این اطلاعات مفیدی درباره گل آرایی نوشته بودیم ، امروزه از گل آرایی با گل طبیعی یا مصنوعی در بیشتر مجالس نظیر مجلس عروسی برای تزیین سالن ، میز و صندلی ، جایگاه عروس و داماد و جایگاه کیک و میز شام استفاده می شود. یکی از مهم ترین موارد گل آرایی سفره عقد محسوب می شود ، سفره عقد نیز هرطور که باشد بی شک نیاز به گل آرایی برای جلوه بیشتر دارد.اغلب عروس و دامادها مشتاق هستند که سفره عقدی بی نظیر داشته باشند و گل آرایی سفره عقد نقشی اساسی در این زیبایی و خاص بودن دارد. مطمئنا کمتر کسی نسبت به این مسئله بی توجه است چون می توان سفره را با هزینه ای کم و با استفاده از گل ها به زیباترین و با شکوه ترین شکل ممکن تبدیل کرد.

—————————

بیشتر بخوانید : آموزش گل آرایی به زبان ساده

—————————

در طراحی و گل آرایی سفره عقد سعی می شود با استفاده از تور و حریر و مروارید و شمع و کریستال و… تزیین وسایل و اجزای سفره را کامل کرد تا زیبایی آن دو چندان شود.

با توجه به فصل ، میتوان گل های متنوعی برای طراحی و گل آرایی سفره عقد انتخاب کرد اما معمولاً از گل رز ، گل لیلیوم ، گل شیپوری ، گل مریم ، گل ارکیده و گل لیسیانتوس استفاده می شود.

برای مثال میتوان میتوان از گلبرگ گل ها بر روی سطح سفره استفاده کرد تا نمایی شیک و رمانتیک داشته باشید. همچنین از تم و رنگ گل های استفاده شده در سفره عقد برای گل آرایی میز میهمانان هم میشود استفاده کرد.

گل آرایی سفره عقد

رعایت چند نکته در سفارش گل آرایی :

میتوانید هر آنچه در تصور و آرزوهایتان برای جشن عقد خود داشته اید به طراح و دیزاینر منتقل کنید
اما به این نکته هم توجه داشته باشید که همه خواسته ها و سفارشات شما ممکن است قابلیت اجرا و انجام نداشته باشد،یا با سبک مجلس و سالن شما همخوانی نداشته باشد.
برای مثال استفاده از گل آرایی بیش از حد در سفره باعث می شود تا اجزای داخل سفره اصلاً به چشم نیایند و در تصاویر و فیلمبرداری نمایی شلوغ و بد داشته باشد.
پیشنهاد ما به شما استفاده از گل طبیعی در گل آرایی سفره عقد سنتی و ایرانی است چون هم به چشم میهمانان و هم در عکاسی و فیلم جذابیت و زیبایی فوق العاده ای دارد.همچنین عطر طبیعی گل ها نیز به خوشبو شدن فضا و محیط کمک میکند.

گل آرایی سفره عقد

شما خوانندگان عزیز میتوانید جهت خرید گل و اطلاعات بیشتر و انجام  گل آرایی مراسم خود به سایت گل فروشی اینترنتی رضوان سر بزنید و سفارشات خود را آنلاین پیگیری کنید.

عکس سفره عقد و طرح گل آرایی سفره عقد جدید

در ادامه توجه شما را به باقی زیباترین تصاویر گل آرایی سفره عقد جلب میکنیم:

گل آرایی سفره عقد

گل آرایی سفره عقد

گل آرایی سفره عقد

گل آرایی سفره عقد

گل آرایی سفره عقد

گل آرایی سفره عقد

گل آرایی سفره عقد

شاید دوست داشته باشید:

آموزش طراحی و چیدمان سفره عقد :: خرید اینترنتی

  آنچه در این مجموعه خواهید آموخت :فصل ۱ مقدمه:معرفی وسابل مورد نیاز دیزاین و تزیین گردو(۱) دیزاین و تزیین […]

لیست قیمت آموزش ساخت و نصب کابینت آشپزخانه | ترب

 ترب را دنبال کنید تا از تغییرات قیمت کالای مورد علاقه خود سریع‌تر باخبر شوید

طراحی کابینت آشپزخانه سه بعدی فوق العاده با کیفیت

  فهرست سبکهای طراحی کابینت آشپزخانهطراحی کابینت آشپزخانه سبک کلاسیکطراحی کابینت آشپزخانه سبک مدرنواحد طراحی سه بعدی کابینت در نوین […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

[breadcrumb]
[breadcrumb]